تکنولوژی دوربین شلنگی صنعتی تا سال 2024 چقدر پیشرفته داشته است؟

تکنولوژی دوربین شلنگی صنعتی تا سال 2024 چقدر پیشرفته داشته است؟

در زمینه تولید و طراحی دوربین های شلنگی و یا آندوسکپی می توان این پیشرفت در طراحی و ساخت را توسط کمپانی های تولید کننده به وضوح مشاهده نمود. این دوربین های آندوسکوپی، هم از جنبه طراحی آنها و هم از لحاظ استفاده نمودن از تجهیزات و لوازم الکترونیکی در ساخت آنها نسبت به مدلهای اولیه ساخته شده از ویژگی ها و تفاوت های زیادی بر خوردار شده اند.

در سال 2024، تکنولوژی دوربین‌ کابلی شلنگی صنعتی شاهد پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به سال‌های قبل بوده است. این پیشرفت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

مهمترین تکنولوژی های بکار رفته در دوربین بازرسی قطعات شلنگی

 • افزایش وضوح تصویر: دوربین‌های شلنگی مدرن از سنسورهای تصویر با رزولوشن بالا استفاده می‌کنند که تصاویر و ویدئوهای با جزئیات و وضوح بسیار بیشتر را ارائه می‌دهند. این امر به کاربران امکان می‌دهد تا عیوب و نقص‌های ظریف را با دقت بیشتری مشاهده کنند.
 • دامنه دینامیکی گسترده تر: دوربین‌های امروزی دارای دامنه دینامیکی گسترده‌تری هستند، به این معنی که می‌توانند جزئیات را در تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌های یک تصویر به طور همزمان ثبت کنند. این امر برای بازرسی مناطقی که نورپردازی ضعیف یا ناهموار است، مانند داخل لوله‌ها یا مخازن، بسیار مهم است.
 • روشنایی بهتر: بسیاری از دوربین‌های شلنگی جدید دارای LEDهای داخلی قدرتمندی هستند که می‌توانند مناطق تاریک را روشن کنند. این امر به کاربران امکان می‌دهد تا بدون نیاز به نورپردازی خارجی، بازرسی‌های دقیق‌تری انجام دهند.
 • اندازه کوچکتر: دوربین‌های شلنگی مدرن به طور فزاینده‌ای کوچکتر و نازک‌تر می‌شوند، که به آنها امکان می‌دهد تا به مکان‌های تنگ‌تر و صعب العبور دسترسی پیدا کنند.
 • قابلیت اطمینان بیشتر: دوربین‌های شلنگی امروزی از مواد بادوام‌تر ساخته شده‌اند و در برابر آب، گرد و غبار و مواد شیمیایی مقاوم‌تر هستند. این امر باعث افزایش طول عمر آنها و کاهش نیاز به تعمیرات می‌شود.
 • امکانات اتصال بی‌سیم: دوربین‌های بی‌سیم به طور فزاینده‌ای رایج می‌شوند و به کاربران امکان می‌دهند تصاویر و ویدئوها را به طور زنده از طریق تبلت یا گوشی هوشمند خود مشاهده کنند. این امر می‌تواند به اشتراک‌گذاری یافته‌ها با دیگران و همکاری در بازرسی‌ها را آسان‌تر کند.

افزایش وضوح تصویر

وضوح تصویر دوربین ویدیوسکوپ شلنگی

استفاده از دوربین های شلنگی و یا آندوسکوپی در قسنتهایی که عملا دسترسی به این محلها، به دلیل این که یا از فضای بسیار کمی بر خوردار می باشند و یا در محیط های آلوده و یا اسیدی قرار دارند یک ابزار و وسیله ایده آل به حساب می آیند. شما برای بررسی و تشخیص ایراد و مشکل در این گونه از محلها نیازمند داشتن دیدی با کیفیت و بدون مشکل می باشید.

حال کارخانه جات ساخت و تولید این گونه از دوربینهای آندوسکوپی با استفاده از فن آوزی های پیشرفته ای نظیر تکنیک های پیشرفته CMOS و همچنین CCD می توانند تصاویری با کیفیت بالا را در اختیار شما قرار دهند. همچنین استفاده از لنز هایی با کیفیت ساخت بالا و استفاده از نور پردازی مناسب می تواند در بهبود کیفیت تصاویر کمک بسیار زیادی نماید. استفاده از این موارد در سالهای اخیر در تولید و ساخت دوربین های شلنگی، باعث تهیه تصاویری با کیفیت و نمایش جزئیات بیشتری در هنگام کار با این وسیله می باشد.

افزایش قدرت زوم

دوربین آندوسکوپی شلنگی زوم دار

با پیشرفت تکنولوژی در سالهای اخیر در زمینه استفاده از سنسورها در دوربین آندوسکوپی شما قادر خواهید بود که بتوانید بر روی سوژه خود که در حال تصویر برداری از آن می باشید متمرکز شده و زوم نمایید. در دوربین های شلنگی و بازرسی قطعات هم با استفاده از سنسور در این دوربین های صنعتی، کاربر قادر خواهد بود که بتواند تصویر را تا 10 برابر بزرگنمایی نماید و بتواند جزئیات بیشتری را از محل مورد آسیب و ایراد در اختیار داشته باشد.

این قابلیت و ویژگی به کاربر این امکان را می دهد که بتواند برای تشخیص اشکال در اندازه کوچک مثل ایجاد ترک خوردگی و یا بررسی نشتی لوله ها بسیار مفید باشد.

دامنه دینامیکی گسترده تر

دامنه دید دوربین شلنگی آندوسکوپی و چشم انسان

در عکسبرداری با دوربین به مقدار تفاوت بین روشن ترین و تاریک تربن قسمت در تصویر را دامنه دینامیکی یا همان HDR می نامند. در یک سیستم نوری و عکسبرداری هر چه قدر قدرت تشخیص این اختلاف نوری و شدت آن بیشتر باشد، قادر خواهیم بود که تصاویری با جزئیات بیشتری را در شرایط نوری تاریک و روشن داشته باشیم.

امروزه با پیشرفت در تولید لنز های دوربین های ویدیوسکوپ و همچنین استفاده از سنسور ها و پردازشگر های با سرعت بالا، کاربران و افرادی که از این دوربین های کابلی استفاده می نمایند قادر خواهند بود که در شرایط نوری متفاوتی مثل تاریکی و یا روشنایی زیاد، تصاویری با دارا بودن جزئیات بیشتری را در اختیار داشته باشند. این قابلیت در دوربین به شما این امکان را می دهد که بتوانید در بازرسی ها و بررسی های خود از داخل دستگاه های صنعتی، حتی کوچکترین جزئیات از دید شما پنهان نمانند.

روشنایی بهتر

روشنایی دوربین بروسکوپ شلنگی آندوسکوپی کابلی

از دیگر تکنولوژی های استفاده شده در انواع دوربین های بروسکوب می توان به استفاده از ال ای دی ها برای روشنایی محیط اشاره نمود. همان طور که قطعا آگاه می باشید، از دوربین های شلنگی برای بازرسی و بررسی درون لوله های آب و گاز، داخل موتور اتومبیل و یا هواپیما، و در کل قسمت هایی که در حالت عادی نمی توان به آنها دسترسی داشت استفاده می شود.

خوب قائدتا این قسمتها به دور از نور بوده و تاریک می باشند. اما با پیشرفت در تولید LED هایی در اندازه های کوچکتر و در کنار آن قدرت نوردهی بیشتر، باعث شده است که برای روشنایی در هنگام تصویر برداری از این LED ها در ساخت دوربین های بازرسی استفاده شود. در این دوربین های بازرسی قطعات خودرو، بنا به مدل و کارخانه سازنده آن از 6 عدد تا 8 عدد ال ای دی در آنها استفاده شده است که می توان نور دهی آنها را نیز بنا به شرایط تغییر داد.

اندازه کوچکتر

اندازه کوچک لنز دوربین بروسکوپ شلنگی صنعتی

پیشرفت صنعت در تولید لنز هایی با قطر کم و کیفیت بالا، تولید و ساخت ال ای دی هایی در اندازه های کوچک و قدرت نور دهی بالا، ساخت کابلهایی با بدنه های مقاوم تر و در عین حال اتعطاف پذیر تر. همه و همه این پیشرفتها، و در کنار هم قرار دادن آنها برای ساخت یک دوربین آندوسکوپی صنعتی، موجب شده است که تولید کنندگان و سازندگان این دوربین های شلنگی بتوانند اندازه و قطر این دوربین ها را به کمترین حالت خود برسانند. این بدان معناست که کاربر و یا حتی پزشک قادر خواهد بود که به تنگترین و باریکترین نقاط مورد نظر خود برای بازرسی و بررسی، دسترسی داشته باشد و بتواند که در صدد رفع مشکل بر آیند.

قابلیت اطمینان بیشتر

دوربین شلنگی حفره و چاه آندوسکوپی با کابل منعطف

وقتی شما در صدد مقایسه وسایل تولید شده چند سال قبل و همان وسیله در حال حاضر بر می آید، به خوبی می توان تغییرات در طراحی و تولید و حتی موادی که از آن برای تولید این وسیله استفاده شده است را لمس و احساس نمایید. این تغییرات به واسطه پیشرفت علم و صنعت می باشد که در تمامی جوانب زندگی ما محسوس می باشد. از تغییر در طراحی و ساخت گوشی موبایل تا خودرو و هواپیما، تمامی وسایل در حال تغییر و دگرگونی ساخت می باشند.

پس دوربین های آندوسکوپی صنعتی نمی توانند از این تغییر بی بهره بوده باشند. تغییرات در طراحی و مواد و متریال ساخت قطعات و استفاده از تجهیزات جدید با رشد تکنولوژی باعث می شود که مصرف کننده و کاربر با اطمینان بیشتر و خیالی آسوده تر از محصول مورد نیاز خود استفاده نماید.

هوش مصنوعی

endscope camera

استفاده از هوش مصنوعی که در این یکی دو سال اخیر با رشد چشمگیری رو برو شده است را می توان در وسایل و تجهیزات الکتریکی زیادی مشاهده نمود. به همین دلیل شرکتها و طراحان ساخت دوربین های شلنگی برای افزایش کارایی این دوربین ها و استفاده راحت تر کاربر از این محصولات تولیدی، از این هوش مصنوعی در ساخت دوربین های کابلی خود استفاده نموده اند.

در حال حاظر شاهد هستیم که در برخی از تولیدات دوربین های شلنگی برای ادیت تصاویر و ویرایش آنها در همان لحظه می توان از هوش مصنوعی و پردازشگر های پر قدرت این دوربین ها به خوبی استفاده نمود. استفاده از این فن آوری می تواند در بهبود تصاویر دریافتی و همچنین سرعت بخشیدن به روند بازرسی و نظارت بر محل و یا قطعه مورد نظر بسیار مفید باشند.

امکانات اتصال بی‌سیم

دوربین شلنگی و آندوسکوپی وایفای بیسیم WIFI

شما با استفاده از ویژگی سیستم وای فای در دوربین های بازرسی صنعتی و یا همان آندوسکوپی، قادر خواهید بود که دوربین را به شبکه اینترنت متصل نمایید و تصاویر و فیلمهای دوربین را به صورت زنده و آنلاین با دوستان، متخصصان و مهندسان صنعتی، و در زمینه پزشکی با دیگر پزشکان از راه دور به اشتراک قرار دهید. از این ویژگی در دوربین های اکشن ورزشی هم برای به اشتراک گذاشتن تصاویر و فیلم های ورزشی استفاده شده است که مورد استقبال کاربران و ورزشکاران هم قرار گرفته است.

لیست قیمت دوربین شلنگی متصل به گوشی

دوربین رم خور شلنگی دسته دار و مانیتور دار

قابلیت ذخیره سازی تصاویر

دوربین های شلنگی و یا آندوسکوپی عموما دارای حافظه داخلی بر خوردار می باشند، که تصاویر و فیلمها بر روی حافظه دوربین ثبت می شود. ولی در برخری از مدلهای این دوربین های بازرسی صنعتی، محلی برای استفاده از کارتهای حافظه میکرو اس دی تعیین شده است که می توانند از کارت هایی با ظرفیت های مختلف پشتیبانی نمایند. برای ذخیره و ثبت اطلاعات در دوربین های شلنگی،شما می توانید از روش های زیر استفاده نمایید.

استفاده از حافظه داخلی: در این مدل از دوربین های بازرسی صنعتی تصاویر و فیلمهای گرفته شده بر روی حافظه داخلی دوربین ذخیره می شود. شما برای دسترسی به این تصاویر و فیلم های ذخیره شده، باید این فایلها را به کامپیوتر و یا دیگر دستگاه های متصل منتقل نمایید تا بتوانید تصاویر را بازبینی نمایید.

استفاده از کارت حافظه: در دوربین های آندوسکوپی تولید شده در این چند سال اخیر، دارای محلهایی برای استفاده از کارت های حافظه میکرو اس دی در کنار حافظه داخلی می باشند. شما می توانید که کارت های ذخیره میکرو SD را در دوربین شلنگی قرار داده و اطلاعات و تصاویر را بر روی آن ذخیره نمود. کارت های ذخیره میکرو اس دی معمولا دارای اندازه های SD، microSD، وCF در بازار موجود می باشند و دارای ظرفیتهای مختلفی می باشند که بنا به مدل دوربین شلنگی مورد استفاده می توان از آنها استفاده نمود.

اتصال به کامپیوتر و یا دیگر دستگاه ها: دوربین های آندوسکوپی این قابلیت را دارا می باشند که شما بتوانید این دوربینهای شلنگی را به کامپیوتر و یا تبلیت یا گوشی هوشمند متصل نماید و اطلاعات و تصاویر را بر روی دستگاه متصل نمایش داده و منتقل نمایید.

استفاده از اپلیکیشن و نرم افزار:

استفاده از اپلیکیشن موبایل دوربین آندوسکوپی صنعتی شلنگی

یکی از قابلیت های بسیار مهم که اخیرا در دوربین های آندوسکوپی و شلنگی مورد استفاده قرار گرفته است و کار با این دوربین ها را برای کاربر آسان نموده است، استفاده از اپلیکیشن و نرم افزار می باشد.این ویژگی و امکانات که در سالهای اخیر در دوربین های شلنگی مورد استفاده قرار گرفته است، باعث این شده است که سهولت در استفاده از دوربین بیروسکپ را دو چندان نماید. از قابلیت ها و امکانات نرم افزاری و اپلیکیشن برای این گونه از دوربین های شلنگی می توان به موارد زیر اشاره نمود. (لیست دوربین شلنگی بیسیم متصل به گوشی) | (لیست دوربین شلنگی مانیتور دار)

 • قابلیت و امکان کنترل از راه دور از طریق اپلیکیشن، مانند تنظیم زاویه دید دوربین شلنگی، تقییر در حالت عکسبرداری و یا فیلم برداری.
 • تنظیم در مقدار نور دهی از ال ای دی ها و یا کنترل دقیق فکوس و تنظیمات سیاهی و سفیدی تصویر با استفاده از گوشی و یا دستگاه متصل به دوربین از طریق نرم افزار مربوطه.
 • استفاده از اپلیکیشن برای ثبت اطلاعات فنی مانند، فوکوس، سرعت شاتر و ISO در فایل های تصویری و تبت و ذخیره این اطلاعات بر روی حافظه دوربین شلنگی.
 • قابلیت به روز رسانی نرف افزار و اپلیکیشن مربوطه و بهبود در امکانات جدید و بهینه سازی در عملکرد نرم افزار.
 • ایجاد امکان اشتراک گذاری تصاویر و فیلم های ضبط شده توسط دوربین شلنگی و آندوسکوپی در شبکه های اجتماعی برای دوستان و یا در برخی موارد برای متخصصان و مهندسین صنعتی.
 • و امکان ویرایش و ادیت تصاویر و ویدئو های ثبت شده توسط اپلیکیشن و برنامه مربوط به دوربین که بر روی گوشی و یا کامپیوتر نصیب شده است.

این ها مواردی از کاربرد اپلیکیشن و نرم افزار برای کنترل دوربین بروسکپ و آندوسکوپی می باشد که با پیشرفت های اخیر در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی، توانسته که کار کردن با این دوربین های آندوسکوپی را دقیق تر و راحت تر نماید.