7 راه برای یافتن دوربین های مخفی - نکات آزمایش شده توسط متخصصان

7 راه برای یافتن دوربین های مخفی - نکات آزمایش شده توسط متخصصان

احساس می کنید تحت نظر هستید؟ به شهود خود اعتماد کنید، آن را نادیده نگیرید. طبق یک نظرسنجی رضایت‌مندی، 58 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که نگران دوربین‌های مخفی در مسافر خانه ها هستند. علاوه بر این، 11٪ در واقع در محل اقامت خود یکی از این دوربین های مدار بسته مخفی را پیدا کرده اند.

استفاده از دوربین مدار بسته مخفی برای جاسوسی از مردم هرگز قانونی نبوده است. دوربین‌های مخفی با تکنولوژی بالا با قیمت کمتر از 500 هزار تومان در بازارهای رایج در دسترس هستند. منطقی است که در مورد حریم خصوصی خود بسیار محتاط باشید، زمانی که این نوع فناوری به راحتی قابل دسترسی است. از این نکات برای یادگیری نحوه یافتن دوربین کوچک مخفی استفاده کنید، به خصوص زمانی که از هتل بازدید می کنید، ماشین اجاره می کنید یا از هر مرکز عمومی استفاده می کنید.

چرا مردم از دوربین های مخفی استفاده می کنند؟

مردم به دلایل مختلفی از دوربین های مداربسته مخفی استفاده می کنند - برخی اخلاقی و برخی دیگر نه چندان. شما ممکن است نظارت مخفی را روی ملک خود نصب کنید تا مزاحمان نتوانند براحتی در محل اقامت شما خرابکاری کنند(میتوانید یک برچسب، حاوی متن اخطار وجود دوربین، در محل نصب کنید). همچنین می‌توانید از دوربین پرستاری استفاده کنید تا مراقب مراقب باشید در حالی که دور هستید.

سازمان های مجری قانون از دوربین های مخفی برای تضمین نظم و قانون در اماکن عمومی استفاده می کنند. گاهی اوقات کارفرمایان می توانند از این فناوری برای بررسی کارمندان و برای اهداف امنیتی استفاده کنند. اما در بسیاری از موارد، افراد از دوربین‌های جاسوسی غیراخلاقی استفاده می‌کنند.

اگر یک دوربین مخفی در خانه، دفتر کار، اتاق هتل، آپارتمان اجاره ای، سرویس بهداشتی عمومی یا هر جایی که انتظار حفظ حریم خصوصی خود را دارید، پیدا کردید، احتمالاً به دلیل یکی از موارد زیر است:

 • به دنبال اطلاعات محرمانه شما
 • ثبت لحظات صمیمی شما
 • ضبط برای اخاذی
 • پخش یا فروش فیلم در وب تاریک
 • تلاش برای مچگیری شما در یک دروغ زناشویی (همسر یا یکی از اعضای خانواده)
 • تلاش برای کشف اسرار تجاری (رقیب)
 • شوخی کردن

دوربین‌های مخفی در خانه، اتاق هتل، سرویس‌های بهداشتی و سایر مکان‌هایی که انتظار حریم خصوصی شما را دارید، حقوق شما را نقض می‌کند و غیرقانونی است. وقتی صحبت از هتل ها و اقامتگاه ها می شود، مالکان سعی می کنند استفاده از دوربین های مخفی را برای جلوگیری از سرقت، آسیب و استفاده غیرقانونی از اموال توجیه کنند. اما آیا قانونی است؟

آیا استفاده از دوربین مداربسته مخفی قانونی است؟

قوانین نظارت بین ایالت ها و کشورها متفاوت است، اما اصل کلی یکسان است. استفاده از دوربین مخفی در هر جایی که «انتظار منطقی از حریم خصوصی» داشته باشید، غیرقانونی است.

قصد نظارت مخفی قانونی بودن آن را مشخص می کند. استفاده از دوربین های مخفی فقط بر اساس دلایل اخلاقی صحیح قانونی است. شخص باید ملک باشد یا برای نصب یک سیستم نظارت پنهان مجوز دریافت کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که با انجام این کار هیچ قانون دیگری را زیر پا نمی گذارید.

دوربین‌های مخفی در اتاق‌های هتل، آپارتمان‌های اجاره‌ای، مسافر خانه ها و اتومبیل‌های کرایه‌ای به وضوح غیرقانونی هستند، زیرا این مکان‌ها مکان‌هایی هستند که انتظار حفظ حریم خصوصی را دارید. با این حال، میزبان ها همچنان می توانند دوربین ها را به دلایل امنیتی در راهروها، لابی ها یا سایر فضاهای عمومی قرار دهند تا زمانی که آنها را در مورد وجود دوربین در محل به شما اطلاع دهند.

اکنون که می دانید چه چیزی خلاف قانون است و چه چیزی غیرقانونی است، وقت آن است که شکار دوربین مخفی را شروع کنید. اگر یکی را پیدا کردید، مطمئن شوید که آن را به مجری قانون گزارش دهید.

چگونه دوربین های مخفی را پیدا کنیم

حریم خصوصی یک حق انسانی است و کسی هرگز نباید این حق شما را به خطر بیاندازد. اگر دلیلی دارید که فکر می کنید کسی شما را شنود می کند یا فقط می خواهید از حریم خصوصی خود اطمینان حاصل کنید، محیط اطراف خود را به طور کامل اسکن کنید.

چگونه دوربین های مخفی را پیدا کنیم

شما می توانید از روش های مختلفی برای یافتن دوربین کوچک مخفی استفاده کنید، اما کارایی آنها متفاوت است. حتی اگر از پیشرفته ترین دستگاه های تشخیص استفاده می کنید، باز هم باید هوشمندانه فکر کنید. این به این معنی است که خود را به جای کسی بگذارید که می‌خواهد از دوربین مخفی استفاده کند، بدانید که باید به دنبال چه چیزی بگردید، و در مکان‌های مناسب جستجو کنید:

 • مانند کسی که می‌خواهد دوربین جاسوسی نصب کند فکر کنید: اگر می‌خواهید دوربین مخفی نصب کنید، آن را در جایی قرار دهید که میدان دید آن چیزی است که می‌خواهید ببینید. سقف ها، گوشه ها، قفسه ها و حمام ها نقاط داغ هستند.
 • بدانید که به دنبال چه چیزی باشید: لزوما نمی توانید بدنه یک دوربین مخفی را پیدا کنید، اما لنز همیشه در خط دید خواهد بود. این چیزی است که شما باید به دنبال آن باشید. تنها استثنا زمانی است که پشت یک آینه دو طرفه باشد.
 • به مکان های مناسب نگاه کنید: اسکن یک فضا برای دوربین مخفی آسان نیست. بهترین استراتژی این است که جستجوی خود را محدود کنید و در مکان های مناسب جستجو کنید.

رایج ترین مکان ها برای تشخیص دوربین های مخفی

دوربین داخل پیچ

دوربین‌های مینیاتوری یا دوربین های پین هول می‌توانند به کوچکی یک پیچ باشند که پنهان کردن آنها را تقریباً در هر مکانی آسان می‌کند. آنها هنوز به منبع تغذیه و ذخیره سازی سیمی یا راه اندازی اتصال بی سیم نیاز دارند که بخش عمده ای از بدن آنها را تشکیل می دهد. در بیشتر موارد، دوربین‌های مخفی متصل به منبع تغذیه را می‌بینید.

در اینجا رایج ترین مکان هایی است که می توانید دوربین های جاسوسی پیدا کنید:

 • آشکارسازهای دود
 • فیلترهای هوا
 • دکور دیوار
 • پریزهای برق
 • نوارهای برق
 • شارژرها
 • چراغ های شب
 • کتاب یا کیس دی وی دی
 • قفسه ها
 • خودکار
 • موس های کامپیوتری
 • سوراخ های ریز روی دیوار
 • اسباب بازی های پر شده
 • لامپ های گدازه
 • ساعت ها
 • قلاب لباس
انواع دوربین های مخفی و کوچک مداربسته مینی

توجه داشته باشید که این یک لیست جامع نیست. نصاب ها می توانند در مخفی کردن دوربین های جاسوسی خلاق باشند، بنابراین اگر می خواهید یکی را پیدا کنید، ذهن خود را باز نگه دارید. همچنین، جستجوی خود را پس از یافتن تنها یک مورد متوقف نکنید. شما هرگز نمی دانید که یک فرد ممکن است چند دوربین در یک اتاق پنهان کرده باشد.

7 راه برای تشخیص دوربین های مخفی

در اینجا هفت راه برای تشخیص دوربین های کوچک مخفی در هر اتاق وجود دارد. به خاطر داشته باشید، حتی اگر تمام این مراحل را دنبال کنید، ممکن است دوربین مخفی را از دست بدهید زیرا هیچ روشی بی‌خطر نیست. اگر چه اگر دوربین جاسوسی در اتاق پنهان باشد، آنها شانس شما را برای یافتن دوربین جاسوسی بسیار افزایش می دهند. ما با ساده ترین آنها شروع می کنیم. وب سایت مینی دی وی پرو در جهت حفظ آرامش شما این مطلب را تهیه کرده است.

1. به دنبال اشیاء عجیب و غریب باشید

این یک تمرین خوب است که هر زمان که وارد اتاق جدیدی می شوید، محیط اطراف خود را به طور کامل اسکن کنید. مراقب اجسام کمی جابجا شده یا جابجا شده باشید. موارد غیر ضروری را که پیدا می کنید یا هر چیزی که به نظر می رسد را اسکن کنید.

در برخی موارد، شخص با عجله اتاق را خراب می کند و می تواند آثاری از خود بر جای بگذارد. به دنبال پریزهای برق نامناسب، قفل های چسبنده درها و زباله های نزدیک به دیوارها باشید. اگر در یک فضای آشنا هستید و متوجه یک شی جدید شدید، حتما آن را بررسی کنید. هر زمان که با دستگاهی با ظاهر کلی روبرو شدید، همیشه می‌توانید مارک یا شماره مدل آن را در گوگل جستجو کنید تا ببینید آیا با یک ابزار دوربین مخفی سروکار دارید یا خیر.

در فضاهای ناآشنا مانند اتاق‌های هتل و مهمان سرا ها، نگاه دقیق‌تری به ساعت‌ها، آشکارسازهای دود و فیلترهای هوا بیندازید. اگر ساعت آویزان، نقاشی یا دو آشکارساز دود را نزدیک به هم پیدا کردید، دلیل محکمی برای بازرسی آنها دارید. همچنین، تمام دستگاه‌های الکترونیکی را بررسی کنید و آن‌هایی را که انتظار استفاده از آن را ندارید از برق بکشید.

به یاد داشته باشید که اگر دستگاهی دارای دوربین مخفی است، قطع کردن یا خاموش کردن آن لزوماً دوربین را خاموش نمی کند. این به این دلیل است که دوربین‌های جاسوسی همچنین می‌توانند باتری‌های داخلی داشته باشند که می‌توانند آن‌ها را برای ساعت‌ها یا حتی روزها نگه دارند. وسایل مشکوک را با یک حوله یا تکه لباس بپوشانید تا در امان بمانید.

دوربین مخفی در آشکارساز دود

اگر یک آینه در اتاق شما وجود دارد، آن را تست کنید تا مطمئن شوید که آینه دو طرفه نیست. بررسی کنید که آیا آینه در بالای دیوار نصب شده است یا داخل آن تعبیه شده است. اگر در داخل دیوار مانند پنجره ساخته شده باشد، دلیل خوبی برای مشکوک بودن آن دارید. همچنین می توانید ضربه زدن به آینه و مشاهده صدایی که از آن ایجاد می شود را امتحان کنید. ضربه زدن به آینه دو طرفه، صدایی متفاوت و توخالی تر از آینه معمولی ایجاد می کند.

2. از چراغ قوه استفاده کنید

روش چراغ قوه در شرایط تاریک بهترین عملکرد را دارد. از یک نور روشن استفاده کنید و آن را در سراسر اتاق بتابانید، به خصوص در مناطق مشکوک. همانطور که نور را به اطراف حرکت می دهید، به دقت به دنبال یک بازتاب، به خصوص آبی یا بنفش باشید.

چشم غیرمسلح به انعکاس های ریز حساسیت چندانی ندارد، به این معنی که همیشه لنز دوربین را فقط با فلاش زدن نور روی آن نمی گیرید. ممکن است شانس بیشتری برای تشخیص دوربین های جاسوسی نور مادون قرمز ساطع شده با دوربین گوشی هوشمند داشته باشید.

3. از دوربین گوشی هوشمند خود استفاده کنید

اکثر دوربین های مداربسته در حین کار نور مادون قرمز ساطع می کنند. در حالی که نمی توانید تابش مادون قرمز را ببینید، تلفن شما می تواند کمک کند. با این حال، همه دوربین‌های تلفن کمکی نمی‌کنند، به خصوص دوربین‌های پشتی که فیلترهای مادون قرمز دارند.

ابتدا آزمایشی را انجام دهید تا مطمئن شوید که دوربین گوشی هوشمند شما نور مادون قرمز را تشخیص می دهد. هر کنترل از راه دور را بردارید، LED جلوی آن را به سمت دوربین جلوی تلفن خود بگیرید و دکمه ای را روی آن فشار دهید. یک انفجار نور سفید یا بنفش را در LED خواهید دید که تأیید می کند تلفن شما می تواند مادون قرمز را ببیند.

چراغ ها را خاموش کنید و پرده ها را ببندید تا اتاق کاملاً سیاه شود. از دوربین تلفن خود برای شناسایی منابع تابش مادون قرمز استفاده کنید. اگر لکه های چشمک زن سفید یا بنفش پیدا کردید، احتمالاً لنز دوربین است. به یاد داشته باشید که بیشتر گوشی ها تنها در صورت استفاده از دوربین جلو، مادون قرمز را تشخیص می دهند.

4. شبکه Wi-Fi را اسکن کنید

اسکن شبکه Wi-Fi محلی برای دوربین مخفی فقط در صورتی کار می کند که بی سیم باشد و در همان شبکه شما باشد. این بدان معنی است که شما فقط شانس کمی برای شناسایی دوربین جاسوسی از این طریق دارید، اما ارزش یک عکس را دارد.

برای اینکه این روش کار کند باید یک برنامه اسکنر شبکه نصب کنید. اسکنر شبکه را در Google Play یا اپ استور جستجو کنید و هر برنامه‌ای را نصب کنید که به نظر شما معتبر است و رتبه‌بندی کاربر خوبی دارد. به خاطر داشته باشید که برنامه های قانونی نیازی به یکسری مجوزهای برنامه غیر ضروری ندارند.

به شبکه Wi-Fi متصل شوید و با استفاده از برنامه آن را اسکن کنید. این به شما کمک می کند تا سایر دستگاه های متصل به آن را ببینید. به دنبال علائمی باشید که ممکن است حضور دوربین را از بین ببرد. اکثر دوربین‌های مخفی به‌طور پیش‌فرض IPcamera نام دارند و کاربران زحمت تغییر آن‌ها را ندارند.

هنگام استفاده از Wi-Fi در هتل یا هر مکان عمومی دیگر، مطمئن شوید که به CyberGhost VPN متصل هستید. ما ترافیک شما را با رمزگذاری درجه نظامی ایمن می کنیم، که شما را از جاسوسان پنهان در شبکه که ممکن است بخواهند فعالیت اینترنتی شما را ردیابی کنند یا دستگاه شما را هک کنند، در امان نگه می دارد.

5. از تماس تلفنی برای تشخیص تداخل استفاده کنید

دوربین های مداربسته تمایل دارند امواج رادیویی را ساطع کنند که در صورت تماس تلفنی می تواند با سیگنال ها تداخل داشته باشد. اگر در حال مکالمه هستید و تلفن خود را به دوربینی نزدیک می کنید که در حال کار است، ممکن است متوجه ترک خوردن، وزوز یا تداخل سیگنال کلی شوید.

برای شناسایی دوربین جاسوسی از این طریق، با یکی از دوستان خود تماس بگیرید و از او بخواهید در حالی که تلفن را در اتاق حرکت می دهید، در تماس باقی بماند. تماس را روی بلندگو قرار دهید و تلفن خود را به مناطق و دستگاه های مشکوک نزدیک کنید. اگر متوجه افزایش تداخل در یک نقطه خاص شدید، ممکن است فقط یک دوربین مخفی پیدا کرده باشید.

توجه داشته باشید که این یک روش بدون خطا نیز نیست، زیرا همه دوربین ها امواج رادیویی ساطع نمی کنند و تلفن شما ممکن است همیشه تداخل را دریافت نکند، حتی اگر دوربینی وجود داشته باشد.

6. از یک برنامه آشکارساز دوربین مخفی استفاده کنید

نصب اپلیکیشن ردیاب دوربین مخفی بر روی گوشی هوشمندتان گزینه خوبی است زیرا به شما امکان می‌دهد برای یافتن انواع مختلف دوربین‌های مخفی رویکردی همه‌جانبه داشته باشید. یک برنامه ردیاب دوربین معمولی از فرکانس رادیویی، مادون قرمز و تشخیص تابش خیره کننده لنز به همراه اسکن شبکه استفاده می کند - همه روش های فوق در یک برنامه خلاصه می شوند.

استفاده از اپلیکیشن تشخیص دوربین، جستجوی شما را آسان‌تر و موثرتر می‌کند، اما هرگز نمی‌توانید به یک برنامه به داده‌های خود اعتماد کنید. ردیف اخیر درباره برنامه‌های ردیابی دوره‌ای که داده‌های کاربران را جمع‌آوری و به اشتراک می‌گذارند، دلیل خوبی به ما می‌دهد که باور کنیم هر برنامه شخص ثالث دیگری می‌تواند داده‌های شما را جمع‌آوری کند.

قبل از نصب و استفاده از برنامه های ناشناخته به CyberGhost VPN متصل شوید و از هویت دیجیتال خود محافظت کنید. ما آدرس IP شما را مخفی می کنیم تا شما را به صورت آنلاین کاملاً ناشناس کنیم. همیشه سعی کنید برنامه های قابل اعتماد را نصب کنید تا خطر جمع آوری داده ها را کاهش دهید.

7. از یک آشکارساز تخصصی RF استفاده کنید

آخرین، اما مطمئنا نه کم اهمیت، استفاده از یک آشکارساز دوربین RF اختصاصی یک راه موثر برای تأیید وجود دستگاه‌های ضبط مخفی است. این دستگاه به امواج رادیویی که دوربین های بی سیم ساطع می کنند بسیار حساس است.

این بدان معناست که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های باگ را به راحتی شناسایی کنید، مهم نیست که چقدر خوب پنهان شده باشند. اگر دستگاه فرکانس رادیویی را تشخیص دهد، سیگنال‌های صوتی به شما می‌دهد که با نزدیک‌تر شدن به منبع، مکررتر می‌شوند.

شما می توانید آشکارسازهای RF را در بازارهای رایج مانند آمازون خریداری کنید. اگرچه ممکن است جیب شما سنگین باشد، خرید دستگاه می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد اگر مسافر مکرر هستید.