آیا دوربین خودرو، باتری ماشین را خالی می کند؟

آیا دوربین خودرو، باتری ماشین را خالی می کند؟

در  این مقاله قصد داریم که به یکی از سوالات بسیار مهم که اغلب قبل از خرید دوربین ثبت وقایع در خودرو پرسیده می شود پاسخ دهیم. شاید این سوال برای شما هم خطور کرده باشد که آیا نصب دوربین خودرو می تواند به باتری ماشین آسیبی وارد نماید یا خیر؟

افرادی که صاحب خودرو می باشند به خوبی می دانند که قلب اصلی خودرو برای راه اندازی و استفاده از آن باتری خودرو می باشد، پس جای تعجبی ندارد که مالک خودرو نگران سلامتی این قطعه مهم خودرو باشد. به ویژه زمانی که شما قصد این را داشته باشید که در خودروی خود بخواهید از یک دوربین نظارتی برای تهیه فیلم و نظارت بر اطراف خودروی خود استفاده نمایید. بیشترین کاربرد این دوربین های نظارتی زمانی می باشد که شما اتومبیل خود را در مکانی خارج از پارکینگ پارک کرده باشید و یا از آن فاصله داشته باشید، در این هنگام است که شما می خواهید برای نظارت بر محیط اطراف خودروی خود از این دوربینها بیشترین بهره را ببرید.

خوب در این زمان است که قطعا این سوال ذهن شما را درگیر خواهد کرد که وقتی اتومبیل خاموش می باشد و شما هم برای نظارت بر اطراف خودرو از دوربین خودرو استفاده می نمایید، آیا در این هنگام استفاده کردن از دوربین خودرو می تواند منجر به آسیب رسیدن به باتری خودرو شود؟

خوب باید به در پاسخ به این سوال به مالکان خودرو بگوییم که: خوشبختانه پاسخ ما منفی می باشد و استفاده از این دوربین ها در خودروی شما آسیبی به باتری اتومبیل شما نمی زند.

تاثیر دوربین خودرو در باتری خودرو

چرا نباید نگران خالی شدن باتری اتومبیل خود باشیم؟ 

از جمله دلایلی که می تواند برکاسته شدن میزان نگرانی شما نسبت به استفاده از دوربین نظازتی خودرو عنوان نمود این است که این دوربین ها طوری طراحی شده اند که دارای مصرف انرژی کمی می باشند. شما حتی با استفاده از یک دوربین خودرویی با تمامی امکانات از جمله استفاده از وای فای و دارا بودن چندین لنز و حتی استفاده از حالت تشخیص حرکت، انرژی مصرفی این دوربین بین 0.25 تا 0.45 آمپر می باشد که مصرف بسیار کمی می باشد.

از دیگر دلایل عدم نگرانی شما بابت مصرف کردن باتری به واسطه استفاده از دوربین خودرو در هنگام پارک، داشتن یک ویژگی مهم در دوربین خودرویی می باشد به نام "قطع ولاژ پایین". در طراحی دوربین های خودرویی و محافظتی، برای جلو گیری از تخلیه باتری اتومبیل به وسیله لوازمات جانبی که در دوربین خودرو تعبیه شده است همواره سطح ولتاژ باتری خودرو را رصد و کنترل می نماید. در این حالت اگر ولتاژ باتری اتومبیل به سطح پایین تر از سطح ایمنی برسد، که معمولا ولتاژی بین 12.0 الی 12.5 ولت می باشد، دوربین خودرو این مقدا افت ولتاژ را تشخیص داه و به صورت خودکار خاموش می شود.

اگر باتری خودروی شما در حالت نرمال و استاندارد قرار داشته باشد می تواند دوربین خودروی شما را در حالت پارک به مدت یک الی دو روز تا رسیدن به سطح ایمنی باتری در حالت فعال نگه دارد. شما برای این که بتوانید این مدت را افزایش دهید، از یک روش کاربردی دیگر هم می توانید استفاده نمایید و آن هم اضافه نمودن یک منیع تغذیه و یک باتری مختص برای دوربین می باشد. باتری اضافه شده برای دوربین هنگامی که اتومبیل شما روشن است به صورت خودکار شارژ می شود و در حالت پارک هم از این منبع تغذیه استفاده می نماید.

آیا در زمان رانندگی هم باید نگران خالی شدن باتری خودرو باشیم؟

قطعا که در جواب این سوال باید این موضوع را عنوان کنیم که به هیچ وجه این اتفاق رخ نمی دهد.شما زمانی که در حال رانندگی می باشید، حتی در مسافت های طولانی نباید نگران خالی شدن باتری خودروی خود باشید. دینام خودرو می تواند در هنگامی که اتومبیل روشن می باشد برق تمامی لوازمی که در اتومبیل موجود می باشد را تامین نماید، از جمله پخش اتومبیل، چراغ های جلو و عقب خودرو و چراغ های داخل اتاق ماشین را تامین نماید. پی شما اگر در کنار این وسایل از دوربین خودرو هم استفاده می کنید، اصلا نباید که نگران خالی شدن باتری خودرو شوید.

برای به حداقل رساندن آسیب به باتری خودرو چه کارهایی را انجام دهیم؟

با توجه به توضیحاتی که در مقاله در اختیار شما همراهان گرامی قرار دادیم، دوربین خودرو اگر چه به واسطه طراحی و استفاده از تجهیزات درونی، برای این که مصرف انرژی آن در زمانی که خودرو در پارک می باشد به کمترین میزان مصرف خود برسد، ولی در هر صورت این میزان هر چند کم انرژی را از باتری خودرو تامن می نماید. پس شاید مدت زمان خیلی بیشتری را برای رسیدن به سطح ایمنی باتری صرف کند، تا مثلا روشن بودن یک لامپ خودرو. اما شما می توانید با چند راهکار این مدت مصرف انرژی را چندین برابر نمایید.

  • 1. استفاده کردن از دوربین خودروی باتری داخلی: در برخی از مدلهای معرفی شده دوربین خودرو، برای تامین انرژِی آن از باتری در داخل دوربین استفاده شده است که با استفاده از این نوع دوربین خودرو دیگر نیازی به استفاده از باتری خودرو نمی باشد.
  • 2. استفاده کردن از باتری جایگزین: شما اگر قصد دارید که خودروی خود را در مدت زمان طولانی در حالت پارک قرار دهید و استفاده نکنید، می توانید از باتری های جایگزین با ظرفیت بالاتر برای دوربین خود استفاده نمایید که مدت زمان بیشتری را برای ضبط فیلم در اختیار دوربین خودروی شما قرار می دهد.
  • 3. قطع کردن دوربین زمان خاموش کردن خودرو: این را برای زمانی می توانید استفاده کنید که خودروی شما در محل امن و یا در یک پارکینگ خصوصی پارک شده باشد، در این حالت می توانید دوربین خودرو را کاملا خاموش نمایید که به باتری اتومبیل شما آسیبی وارد ننماید.
  • 4. استفاده از شارژرهای هوشمند: شما با استفاده از این نوع شارژر ها در خودروی خود، هر زمان که باتری دوربین خودروی شما به شارژ کامل برسد به صورت خودکار برق را قطع می نماید، این کار باعث می شود که به باتری خودروی شما فشار کمتری آورده شود و از آسیب های احتمالی باتری کاسته شود.