بررسی سرسختی دوربین ویدیوسکوپ شلنگی و آندوسکوپی در شرایط مختلف

بررسی سرسختی دوربین ویدیوسکوپ شلنگی و آندوسکوپی در شرایط مختلف

خوب قبل از این که بخواهیم بپردازیم به موضوع مقاله که بررسی سر سختی دوربین آندوسکوپی در شرایط محیطی سخت می باشد، شاید برای برخی از شما همراهان گرامی که به تازگی به جمع ما پیوسته باشید این سوال پیش بیاید که اصلا دوربین ویدیوسکوپ یا آندوسکوپی یا بروسکوپ صنعتی چه نوعی از دوربین می باشد؟ و چه کاربردی دارند؟ و یا سوالات مشابه دیگر. پس قصد داریم که در ابتدای مقاله توضیحاتی مختصر در مورد دوربین شلنگی خدمت شما ارائه نماییم، پس توصیه میکنم که در ادامه ما را همراهی نمایید.

تعریف دستگاه بازرسی قطعات شلنگی یا آندوسکوپی (ویدیوسکوپ، بروسکوپ)

شاید بتوان عنوان نمود که یکی از مهم ترین ابزارهای تکنولوژی که در زمینه صنعتی و غیر صنعتی کاربرد های فراوانی را دارند، دوربین های شلنگی می باشند. دوربین شلنگی به دلیل این که دارای کاربردهای زیادی می باشند در حال حاضر مورد استقبال زیادی قرار گرفته شده اند. دوربین های شلنگی یا آندوسکوپی همان طوری که می توان از نام گذاری آنها تشخیص داد، دارای یک کابل می باشد که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. این کابل مجهز به یک دوربین در قسمت ابتدایی خود است که به وسیله یک پورت متصل شونده به قسمت انتهایی کابل ارتباط دارد، قسمت انتهای کابل هم به واسطه همین پورت می توان به انواع نمایشگر مخصوص دوربین شلنگی کابلی، لپ تاب، گوشی همراه و یا کامپیوتر برای مشاهده تصاویر محیط متصل نمود. این کابل برای روشنایی محیط اطراف خود دارای لامپ هایی بر روی خود می باشد.

لیست دوربین شلنگی آندوسکوپی اندرویدی

لیست دوربین شلنگی ویدیوسکوپ مانیتور دار

دوربین شلنگی آندوسکوپی ضد آب

دوربین شلنگی برای مصارف گوناگون

مقاومت در شرایط سخت

این دوربین ها با توجه به نوع کاربری که دارا می باشند و استفاده از این دوربین ها در مکان هایی که دسترسی به آنها سخت و دشوار و یا غیر ممکن است، دارای طراحی ویژه ای هم می باشند. این دستگاه های بازرسی علاوه بر این که قابلیت ضد آب بالایی دارند در برخی از این مدل ها در محیط های اسیدی هم قابل استفاده می باشند. این بدان معناست که دوربین های شلنگی با توجه به نوع ساختار خود و این که از این دوربین در بیشتر موارد در محیط های سخت و خشن استفاده می شوند پس در نتیجه از مقاومت بالایی در برابر این شرایط سخت برخوردار می باشد.

دوربین آندوسکوپی شلنگی به خاطر داشتن قطر کم و طول کابل بالا در محیط هایی استفاده می شود که عملا در این محل ها شما نمی توانید از دوربین های معمولی به خاطر این شرایط استفاده نمایید. این دوربین های بازرسی در برابر محیط های اسیدی هم دارای مقاومت می باشند و از این ویژگی بیشتر در محیط های آزمایشگاهی که با مواد اسیدی کار می کنند و یا در کارخانجات ساخت باتری اتومبیل که یک محیط اسیدی می باشند استفاده می شود.

انواع دوربین شلنگی موبایلی و مانیتوردار

سر لنز دوربین کابلی شلنگ

سر سختی و مقاومت در برابر گرما

اصول ساخت و طراحی دوربین های شلنگی یا آندوسکوپی برای استفاده از این دوربین ها در شرایط سخت محیطی و آب هوایی می باشد. در برخی از مدل ها، شما قادر خواهید بود که در محیط هایی با درجه ی دمای بالا هم استفاده نمایید، سرسختی و مقاومت این نوع از دوربین ها بستگی زیادی به جنس بدنه ساخته شده و همچنین کیفیت ساخت آن دارد. این دوربین های صنعتی حرارتی قادر خواهند بود که دمای بالایی را تحمل نمایند. ولی در صورت استفاده در شرایطی با دمای بالا باید از دوربین هایی که برای این منظور ساخته شده اند استفاده نمود. این دستگاه ها برای انجام کار بهینه و بدون خطر، معمولا قادر به تحمل درجه حرارت بین 0 تا 50 درجه سانتی گراد را می باشد. برای استفاده از این دستگاه های بازرسی قطعات در شرایط خاص حتما باید طبق دستور العمل ساخت کارخانه نسبت به تهیه و خرید دوربین اقدام نمود. میتوانید راهنمای خرید دوربین های شلنگی صنعتی را اینجا مطالعه کنید.

بررسی سرسختی در برابر نفوذ آب

از مهم ترین ویژگی های دوربین های بازرسی صنعتی آندوسکوپی می توان به ضد آب بودن و مقاومت در برابر نفوذ آب اشاره نمود. ویدیوسکوپ یا بروسکوپ صنعتی دارای استاندارد مقاومت در برابر نفوذ آب با درجه IP67 و IP68 می باشند، این درجه از مقاومت دوربین های شلنگی را قادر می سازد تا بتوانند در محیط های آبی و مرطوب بدون هیچ گونه مشکلی بتوانند کار کنند. این مقاومت و سر سختی در برابر نفوذ آب امتیاز مهمی برای استفاده از آن برای بررسی و نظارت داخل لوله های آب و چاه ها دارد. زیرا این گونه ساختار ها دارای محیط های مرطوب و یا حتی درون آب می باشد. از دیگر ویژگی های دوربین های شلنگی استفاده از لنز ها و سیستم نور پردازی آن می باشد، لنز و همچنین ال ای دی های استفاده شده در این دوربین از مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و همچنین آسیب های محیطی وارد شده به دستگاه برخوردار می باشد.

این ویژگی و مقاومت دوربین شلنگی یا آندوسکوپی در برابر نفوذ آب موجب شده است که از آن در بررسی و تشخیص ایرادات لوله ها در صنایع و چاه ها از اولین انتخاب برای استفاده باشند. 

دوربین شلنگی در برخی از مدل ها دارای دسته های سخت و محکمی هستند که این ویژگی باعث می شود که شما بتوانید از آن در شرایط سخت استفاده نمایید. دارا بودن این دسته ها علاوه بر اینکه دارای مقاوت بالایی برخوردار هستند به کاربر در استفاده از آن احساس راحتی و همچنین ثبات بالایی در دست فرد می دهد.

نتیجه گیری:

با توجه به توضیحاتی که در مقاله خدمت دوستان و همراهان گرامی داده شد، می توان این نتیجه را گرفت که دوربین های بازرسی قطعات(ویدیوسکوپ، بروسکوپ، آندوسکوپ) به خاطر کاربرد اصلی آنها که در صنایع: کشاورزی، پزشکی، صنایع هوایی و همچنین استفاده در کارخانجات خودرو سازی برای بررسی و رفع ایراد موتور مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از دوربین آندوسکوپی شلنگی در این صنایع به منزله استفاده از این دوربین در شرایطی خارج از شرایط محیطی معمولی می باشد.

شرایط سخت محیطی که دوربین شلنگی می تواند در آنجا مورد استفاده قرار گیرد را در مقاله به طور مختصر در اختیار همراهان قرار دادیم و باید گفت که این ویژگی های منحصر و خاص، این دستگاه های بازرسی را به عنوان یک ابزار موثر و حیاطی برای استفاده در صنایع مختلف قرار داده است. کیفیت ساخت و همچنین کیفیت در تصویر برداری به کاربران در صنایع این امکان را فراهم آورده است که با دقت بالا و به راحتی بتوانند که سیستم های مختلف را مورد بررسی و بازرسی قرار دهند و در صورت بروز ایراد در سیستم بتوانند که آن را تشخیص و به رفع ایراد بپردازند.

شما دوستان همراه می توانید که با ارتباط با همکاران ما در گروه مینی دی وی پرو پاسخ سوالات خود را در مورد خرید دوربین شلنگی و یا نحوه استفاده از این دوربین را دریافت نمایید و به شما در انتخاب دوربین و معرفی مدل های مختلف کمک و راهنمایی نمایند.