دوربین شلنگی متصل به گوشی

دوربین شلنگی متصل به گوشی یکی از گجت های پرکاربرد است که با استفاده از آن می توان نقاط کور و غیرقابل دسترس را به راحتی مشاهده کرد. با این گجت جالب امکان تصویربرداری از نقطه مورد نظر نیز وجود دارد. دوربین Snake Eye یا چشم مار یک کابل مجهز به دوربین است و در بسیاری از موارد سخت و دشوار به کمک انسان می آید. این کابل های پیشرفته بدون مانیتور، رابط و پورت USB دارند. اغلب مدل های دوربین های شلنگی ضد آب هستند و به همین جهت در لوله های آب یا استخر نیز کاربرد دارند. این نوع دوربین ها را می توان به مانیتورهای مخصوص، کامپیوتر و موبایل متصل کرد و علاوه بر مشاهده نقطه مورد نظر، تصاویر خوب و ارزشمندی نیز از آن تهیه کرد.

نگاهی عمیق تر به دوربین های شلنگی متصل به گوشی

دوربین شلنگی متصل به گوشی یکی از تجهیزات مدرن و امروزی است که کاربرد فراوانی دارد. این نوع دوربین ها در واقع یک شلنگ باریک با قطرهای متفاوت هستند. با استفاده از دوربین کوچک انتهای این گجت ها، مشاهده نقاط غیر قابل دسترس امکان پذیر می شود. سایز قطر دوربین های شلنگی کوچک است و مکان های بسیار باریک را نیز می توان با آنها مشاهده کرد. برخی از کاربردهای این تجهیزات عبارتند از: عیب یابی خودرو و لوله های مسدود شده، تعمیر دستگاه های صنعتی و عملیات امداد و نجات. این دوربین ها به دوربین های چشم مار، آندوسکوپی و همچنین دوربین بازرسی قطعات با کابل شلنگی نیز شهرت دارند.

دوربین شلنگی آندوسکوپی با قابلیت اتصال به تلفن همراه از سیستم های اندروید و ios و همینطور سیستم های مک و ویندوز پشتیبانی می کند. با قابلیت اتصال به تلفن های همراه ios و اندروید می توان تصاویر را بدون تأخیر دریافت کرد. با وجود این امکان هیچ گونه مشکلی در جهت اتصال و سازگاری ایجاد نمی شود. دوربین های چشم مار دارای لامپ های ال ای دی هستند و با کمک این لامپ ها روشنایی نقطه مورد نظر تأمین می شود. به عنوان مثال با دوربین شلنگی با کابل otg متصل به موبایل می توانید داخل چاه سینک ظرفشویی را مشاهده و مشکل گرفتگی لوله را بررسی کنید.

دوربین شلنگی موبایلی متصل به گوشی و تلفن همراه بیسیم کابلی

انواع دوربین های آندوسکوپی از جهت اتصال و عدم اتصال به تجهیزات

دوربین های آندوسکوپی در دو دسته کلی دوربین شلنگی متصل به گوشی و دوربین شلنگی مانیتوردار AV طراحی و تولید می شوند. این دوربین ها دارای امکانات متعددی هستند و تنوع زیادی دارند.

  • دوربین های موبایلی یک پورت یو اس بی در انتهای کابل دارند و توسط آن به موبایل، تبلت، لپ تاپ و پی سی متصل می شوند. این نوع دوربین ها از طریق تجهیزات متصل شده انرژی خود را تأمین می کنند.
  • دوربین های شلنگی مانیتوردار AV به اتصال تجهیزاتی مانند : تبلت و موبایل نیازی ندارند. این دوربین ها قابلیت نگهداری شارژ دارند و به دوربین حفره یا چاه نیز معروف هستند. بسیاری از حفاری های چاه و تعمیرات آنها و همینطور گنج یابی با کمک این گجت ها صورت می گیرد.

انواع دوربین های چشم مار از نظر نوع کابل

دوربین های شلنگی از نظر نوع کابل نیز با یکدیگر متفاوت هستند و به دو گروه دوربین شلنگی با کابل معمولی و دوربین شلنگی با کابل فنری تقسیم می شوند. هر کدام از این تجهیزات ویژگی های مختلفی دارند و جهت اهداف گوناگونی طراحی می شوند.

البته دوربین های آندوسکوپی از جهات گوناگونی نظیر: اندازه، ابعاد، ضد آب بودن و همینطور داشتن و نداشتن چراغ نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند.  

دوربین های آندوسکوپی دارای قابلیت های متعددی هستند؛ ولی برخی از این قابلیت ها اهمیت بالایی دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

ضد آب بودن یکی از مهم ترین ویژگی هایی دوربین موبایلی

یکی از مهمترین قابلیت های دوربین شلنگی متصل به گوشی مربوط به ضد آب بودن آنها است. اغلب این تجهیزات ضد آب هستند؛ ولی میزان تحمل فشار آب و حداکثر عمق فعالیت آنها با یکدیگر متفاوت است. برخی از این تجهیزات در برابر فشار آب تحمل بالایی دارند و تا عمق زیادی در آب نیز فعالیت می کنند. مدت زمان تحمل حضور در آب دوربین های آندوسکوپی نیز با یکدیگر متفاوت است. به همین جهت در هنگام خرید این تجهیزات باید به این نکته نیز توجه شود. با توجه به قابلیت های ذکر شده شما می توانید دوربین شلنگی ارزان قیمت را نیز با امکانات اندک خریداری کنید.

میزان انعطاف پذیری و استحکام

یکی دیگر از خصوصیات مهم برای دوربین شلنگی متصل به گوشی، انعطاف پذیری و دوام آن است. این گجت های پیشرفته باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند؛ تا با کمک آنها بتوان به نقاط باریک و تنگ نیز دسترسی پیدا کرد. نرمی و دوام زیاد این محصولات موجب دسترسی آسان به کلیه نقاط کور می شود.

وجود چراغ های ال ای دی اطراف دوربین یک قابلیت کاربردی

با استفاده از دوربین آندوسکوپی (Endoscope) موبایل و رایانه امکان مشاهده نقاط تاریک و بدون نور نیز وجود دارد. این امکان با وجود چراغ های LED میسر می شود. قابلیت دید در شب برخی از مدل های دوربین شلنگی یک ویژگی کاربردی و مهم بوده که با کمک شاسی های روی بدنه شدت نور آن قابل تغییر است.

طرز کار دوربین بازرسی قطعات با کابل شلنگی

یکی از خصوصیات جذاب دوربین شلنگی متصل به گوشی، طرز کار آسان آن است. این تجهیزات کاربردی و پیشرفته به راحتی و بدون آموزش مورد استفاده قرار می گیرند و در بسیاری از امور صنعتی و خانگی به انسان کمک می کنند. دوربین های شلنگی با اتصال به موبابل به دلیل عدم نیاز به تجهیزات دیگر کارکرد آسان تری دارند؛ ولی کار کردن با دوربین های بدون مانیتور نیز راحت است. این کابل های دوربین دار بدون مانیتور، دارای یک پورت یو اس بی هستند که با کمک آن امکان اتصال به موبایل، تبلت و کامپیوتر فراهم می شود.

البته برای استفاده از دوربین آندوسکوپی متصل به تلفن همراه باید روی سیستم مورد نظر خود یعنی موبایل یا کامپیوتر، نرم افزارUSB Camera را نصب کرده و به آن متصل شوید. (قابل توجه است که اگر سوکت گوشی شما نوع C نباشد؛ به کمک یک قطعه تبدیل می توانید دوربین شلنگی را به آن متصل کنید و استفاده از تبدیل مشکلی در کیفیت تصویر ایجاد نمی کند.) با این تجهیزات علاوه بر مشاهده مکان مورد نظر، امکان عکسبرداری و فیلمبرداری نیز وجود دارد و به این ترتیب می توانید با ارسال تصویر یا فیلم با کارشناس مربوطه نیز مشورت کنید.

نکات مهم در هنگام خرید

در هنگام خرید دوربین شلنگی تلفن همراه باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که در این بخش به آنها می پردازیم.

  • یکی از مهمترین بخش های دوربین شلنگی، وضوح تصویر آن است. این گجت ها با وضوح تصویر متفاوتی طراحی و تولید می شوند. بنابراین در هنگام خرید تجهیزات مذکور باید به وضوح دوربین آنها دقت کنید. بهترین مدل های دوربین شلنگی با وضوح 10 مگاپیکسل طراحی می شوند.
  • جهت خرید دوربین شلنگی موبایلی سیستم عامل گوشی خود را در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که آیا سیستم عامل گوشی شما از محصول پشتیبانی می کند یا خیر. به عنوان نمونه گوشی آیفون از دوربین آندوسکوپی با سیستم عامل اندروید پشتیبانی نمی کند؛ چرا که گوشی های آیفون دارای سیستم ios هستند.
  • کابل های مجهز به دوربین با وزن، ابعاد و قطرهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. به همین جهت بهتر است قبل از خرید محصول نیاز خود را در نظر بگیرید.
  • کیفیت متریال به کار رفته در محصول را بررسی کنید. متریال باکیفیت از دوام و انعطاف بالایی برخوردارند. استحکام پایین یا عدم انعطاف موجب عمر کوتاه محصول و هدر رفتن پول شما می شود.
  • مقاومت محصول در برابر حرارت و دما را در هنگام خرید آن در نظر بگیرید. کارکرد استاندارد این گجت ها نسبت به دما متفاوت است.
  • زاویه دید دوربین های شلنگی مانیتوردار با دوربین های متصل به گوشی متفاوت است. دوربین های آندوسکوپی متصل به گوشی دارای زاویه دید 62 درجه هستند؛ در صورتی که برای دوربین های مانیتوردار این زاویه به میزان دو برابر افزایش می یابد.
  • شدت پرتاب نور یکی دیگر از فاکتورهای قابل توجه در دوربین های آندوسکوپی است. هر چه شدت پرتاب نور دوربین بیشتر باشد؛ محدوده بیشتری از فضا توسط آن روشن می شود.

قیمت دوربین های آندوسکوپی متصل به گوشی

دوربین شلنگی در مدل ها و سایزهای گوناگونی طراحی و تولید می شود. برخی از این گجت ها قابلیت های متعددی دارند و بعضی دیگر از امکانات کمتری برخوردارند. انعطاف و دوام بالا، مجهز بودن به چراغ های ال ای دی، ضد آب بودن، شتاب نور زیاد، وضوح تصویر بالا و کارکرد خوب آنها حتی در دمای بالا برخی از قابلیت های این گجت های مدرن است. این قابلیت ها نقش موثری بر قیمت دوربین شلنگی ارزان قیمت کابلی دارند. البته کیفیت متریال و مواد اولیه محصول و همینطور زاویه دید دوربین نیز جزو عوامل موثر بر قیمت هستند. 

دوربین های آندوسکوپی توسط شرکت های گوناگونی تولید می شوند و برندهای متفاوتی دارند. بنابراین برند نیز یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر قیمت دوربین محسوب می شود. اغلب برندهای معروف دوربین شلنگی نسبت به سایر برندهای این محصولات قیمت بیشتری دارند.

فروشگاه محل خرید را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر قیمت دوربین شلنگی دانست؛ زیرا بعضی از مراکز فروش دوربین های آندوسکوپی با قیمت ارزان تری این گجت ها را عرضه می کنند. چنانچه شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت دوربین های شلنگی متصل به گوشی یا مجهز به مانیتور هستید؛ می توانید به سایت های معتبر این محصولات مراجعه کنید.