تفاوت ردیاب Gps در خودرو و ماشین آلات سنگین

تفاوت ردیاب Gps در خودرو و ماشین آلات سنگین

شاید بتوان گفت که از نظر بسیاری از مردم بین ردیاب و جی پی اس تفاوتی وجود ندارد و هر دوی آنها یک کار را انجام می دهند که ان هم مسیر یابی می باشد، ولی باید این را عنوان نمود که درست است که از لحاظ ساز و کار هر دو آنها از نظر مسیر یابی شبه به یکدیگر می باشند و هر دو از موقعیت باب جهانی استفاده می نمایند، اما باید این را بگوییم که این دو از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و حتی امکاناتی که در اختیار ما قرار می دهند تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند. در حال حاظر هم از ردیاب و هم از GPS در صنایع خودرو سازی استفاده های فراوانی می شود که با توجه به کارکرد هر کدام، استفاده های متفاوتی از آنها می شود.

ولی آیا شما هم می دانستید که GPS خودرو با یکدیگر تفاوت دارند؟ و اگر این تفاوت را شما نمی دانید و اکنون به دنبال پاسخ آن می باشید، در ادامه ما قصد داریم که در مورد تفاوت های جی پی اس در کامیون ها و خودرو در این مقاله توضیحاتی را در اختیار شما همراهان همیشگی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

دستگاه جی پی اس چیست؟

خوب بیایید قبل از پرداختن به برسی تفاوت میان ردیاب و جی پی اس در خودرو، بپردازیم به شناخت تکنولوژی جی پی اس و نحوه عملکرد این فن آوری. GPS مخفف کلمه Global Positionig System می باشد به معنای همان سیستم موقعیت یاب جهانی. شبکه جی پی اس به کمک تعداد زیادی ماهواره که از لحاظ عددی بین 24 تا 32 عدد هستند و در مدار زمین در حال گردش می باشند، قادر به تایین موقعیت مکانی انواع وسایل نقلیه موتوری، کشتی، هواپیما و حتی یک فرد در هر کجای کره زمین که باشند می باشند. این سیستم در ابتدا برای کاربرد های نظامی طراحی شده بود که امروزه به یکی از فن آوری هایی تبدیل شده است که هر روزه از آن استفاده می شود.  

بیشتر بدانیم: 5 عامل موثر در دقت ردیاب خودرو

هدف اصلی برای طراحی این سیستم تعیین دقیق هر نقطه از روی کره زمین با استفاده از محاسبات دقیق این ماهواره ها در مدار زمین و سپس ارسال این دادها بر روی دستگاه های مرتبط می باشد. برای دستیابی به موقعیت دقیق باید دستگاه حداقل با سه ماهواره در ارتباط باشد که این ماهواره ها همزمان با محاسبه طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع می توانند موقعیت دقیق را تعیین نموده و به دستگاه متصل ارسال نمایند.

دستگاه GPS مسیر یاب و ردیاب

جی پی اس خودرو:

با توجه به توضیح در مورد سیستم جی پی اس و کاربرد آن اکنون به خوبی می دانیم که جی پی اس یک سیستم یک پارچه جهانی می باشد که هم ردیاب خودرو و هم مسیر یاب از این این سیستم برای تشخیص موقعیت خود استفاده می نمایند. مهممترین تفاوت بین جی پی اس در خودرو  در نوع عملکرد آنها می باشد. ردیاب وسیله ای می باشد که از آن برای حفاظت اشیا مانند اتومبیل، موتورسیکلت و یا ماشین آلات سنگین راه سازی و بین شهری از آن استفاده می شود که امکان نظارت لحظه ای از راه دور را فراهم می کند. در حالی که جی پی اس یا ره یاب تنها وظیفه نشان دادن موقعیت و مسیر یابی را برعهده دارند.

ردیاب خودرو از سیگنال جی پی اس برای ثبت و ارسال مسیر طی شده و موقعیت خودرو برای دنبال کردن اتومبیل و یا حتی مرسولات پستی برای مسیر پیش رو استفاده می کند، در حالی که جی پی اس یا مسیر یاب اطلاعاتی را که قرار است خودرو و یا وسیله نقلیه سنگین قرار است در آینده طی نماید را به شما نشان می دهد.

بیشتر بدانیم: مناسب ترین روش ردیابی خودرو کدام است؟

جی پی اس کامیون و ماشین سنگین

GPS برای ماشین آلات سنگین:

در حال حاظر در بسیاری از ماشین آلات سنگین که مشغول به فعالیت می باشند استفاده از جی پی اس به امری معمولی تبدیل شده است. استفاده از جی پی اس برای ماشین آلات سنگین مثل اتوبوسهای بین شهری، تریلرها و کامیون های حمل بار باعث شده است که راننده بتواند بهترین مسیر را در زمان رانندگی در اختیار داشته باشد. این سیستم به راننده این امکان را می دهد که بتواند مسیری را که قرار است از نقطه A به نقطه B را طی نماید را به وسیله گوشی همراه خود بر روی نرم افزار مربوطه که به همین منظور طراحی شده است را انتخاب نموده و با استفاده از جی پی اس موقعیت و همچنین مسیر پیش رو را در اختیار داشته باشد.

پس می توان از مطالبی که در بالا گفته شد این نتیجه را گرفت که ره یاب خودرو یا GPS به وسیله راننده، و با استفاده از گوشی همراه خود که امروزه تمامی گوشی های هوشمند جدید قابلیت اتصال به ماهواره های جی پی اس را دارند، برای تعیین موقعیت فعلی خود و یا پیمودن و پیدا کردن بهترین مسیر بین دو نقطه ای که قرار است طی شود استفاده نماید.

همچنین همزمان این خودرو می تواند که مجهز به ردیاب خودرو نیز باشد، این رد یاب خودرو موقعیت و مسیر طی شده توسط خودرو و راننده را در اختیار فردی ثالث و در نقطه ای دیگر پس از دریافت دقیق ردیاب خودرو به وسیله سیگنال های ماهواره جی پی اس از موقعیت مکانی خود و ارسال آن به دستگاه مربوطه قرار دهد.

ردیاب و مسیریاب GPS

عمده تفاوت های جی پی اس در خودرو و کامیون:

نسبت به توضیحات بالا در مورد ردیاب و همچنین GPS در خودروها می شود این نتیجه را گرفت که از هر دوی این سیستم می توان در خودرو به صورت همزمان استفاده نمود، ولی عمده تفاوت اصلی بین جی پی اس در خودرو و کامیون به شرح زیر می باشد.

  • جی پی اس های مورد استفاده در کامیون ها و تریلر ها معمولا دارای امکانات و ویژگی های بیشتری می باشند که عموما برای رفع نیازهای مختص این نوع از وسایل نقلیه طراحی شده اند. مثل امکان محاسبه نمودن مسیر های مناسب برای عبور کامیون ها که می تواند شامل ارتفاع، وزن حمل مجاز بار، طول وعرض خیابان و یا محیط های محدود عبور کامیون می شود. زیرا یک کامیون بزرگ با یک بار سنگین نمی تواند از تمام خیابان ها و کوچه ها استفاده نماید. جی پی اس مورد استفاده در کامیون ها باید به این نکات توجه و دسترسی داشته باشد و مسیر یابی به روز و دقیق را به راننده ارائه نماید.
  • داشتن مدیریت مسیر برای کامیون ها و رانندگان آنها ممکن است از بیشترین اولویت و اهمیت بر خوردار باشد، این امر یکی از نیاز های حمل و نقل می باشد که در جی پی اس های مورد استفاده در کامیون ها برای رسیدن به این اهداف از قابلیتهایی نظیر: اعلام هشدار برای تغیر مسیر و یا شرایط جاده برای عبور کامیون را اشاره کرد. این اطلاعات اضافی به رانندگان کامیون ها کمک می نماید تا بهترین تصمیم را بگیرند و به صورت ایمن تر و بهینه تر  به مقصد برسند.
  • داشتن صفحه نمایش و رابط کاربری در سیستم جی پی اس مورد استفاده در کامیون ها  دارای تفاوت هایی نسبت به خودرو های سواری می باشد به این صورت که ممکن است از ویژگی های جداگانه ای برای نمایش اطلاعات مرتبط با حمل و نقل بار استفاده نماید.مانند اطلاعات ترافیکی و یا محدودیت های ترافیکی.

در پایان بگوییم که...

اگر بخواهیم خلاصه ای در رابطه با تفاوت سیستم GPS در کامیون ها و خودرو های سواری با شما صحبت کنیم، باید به این نکته اشاره نماییم که به صورت کلی تفاوت بین این دو مدل بیشتر بر اساس نیازهای خاص این دو نوع از وسایل نقلیه می باشد که سیستم جی پی اس مورد استفاده در کامیون ها باید این نیاز ها را بر طرف نماید. اما ره یاب خودرو صرفا برای پیدا کردن و نشان دادن بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد برای راننده است.

از سیستم های شرح داده شده در مقاله، می توان از هر یک از این فن آوری ها بنا به نیاز روزمره خو در اتومبیل استفاده نمود. از ردیاب خودرو برای بررسی و تهیه گزارش کارکرد خودرو و محافظت از اتومبیل، و از ره یاب خودرو برای پیدا کردن بهترین و کوتاه ترین مسیر بین دو نقطه مبدا و مقصد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بدانیم: آیا ردیاب موتور سیکلت با ماشین فرق میکند؟