آیا ردیاب موتور سیکلت با ماشین فرق میکند؟

آیا ردیاب موتور سیکلت با ماشین فرق میکند؟

برای شما هم حتما اتفاق افتاده که برای انجام کاری در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد شهر و مراکز خرید مثل بازارها مجبور شده اید که از اتومبیل شخصی خود استفاده نمایید. گذشته از این که برای رسیدن به مقصد خود باید ترافیک سنگینی را تحمل نمایید، پیدا کردن محلی مناسب برای پارک نمودن خودرو هم از چالشهای پیش روی شما می باشد. اگر شما از ساکنین شهر تهران هستید باید بدانید که شما علاوه بر معظل ترافیک همیشگی در این شهر و نبود فضای مناسبی برای پارک خودروی خود، برای رسیدن به مراکز مهم خرید شهر و بازار تهران باید مجوز ورود به طرح ترافیک هم داشته باشید. که این هم مسئله مهمی برای رسیدن به مقصد خود می باشد.

اما راه حل این موضوع که با استقبال بسیاری از جوانان و حتی کسبه ها هم مواجه شده است، استفاده از موتور سیکلت و یا دوچرخه می باشد. افراد زیادی هستند که ترجیح می دهند به دلیل شلوغی و ترافیک زیاد برای رفتن به محل کار خود و یا انجام امورات روزمره از موتورسیکلت استفاده نمایند.

از طرفی دیگر افزایش تعداد افرادی که از موتور سیکلت استفاده می نمایند و همچنین به علت این که موتور ها از سیستم محافظتی ضعیفی بر خوردار می باشند راحت تر مورد سرقت قرار می گیرند.

استفاده از ردیاب در موتورسیکلت

امروزه با پیشرفت در تکنولوژی و ورود انواع ردیاب ها به بازار، شاهد بروز تحولی اساسی در جهت بالا رفتن امنیت و حفاظت از وسایل نقلیه بوده ایم، که دوچرخه و موتور سیکلت هم از این تکنولوژی بی بهره نمانده اند. استفاده از ردیاب یا جی پی اس بر روی دوچرخه و یا موتور سیکلت می تواند بهترین ابزار امنیتی و محافظتی برای جلوگیری از سرقت وسیله موتوری شما باشد.

gps موتور

ردیاب موتور سیکلت وسیله کوچکی می باشد که می توان آن را در قسمتهایی که از دید سارقان دور باشد نصب نمود. این وسیله کوچک که از یک هسته مرکزی تشکیل شده است، وظیفه دریافت موقعیت مکانی موتور سیکلت از ماهواره های جی پی اس و ارسال آن به موبایل و یا تبلیت متصل به ردیاب را برای نمایش بر روی نقشه را دارند. این قابلیت ردیاب موجب می شود که در صورت به سرقت رفتن موتور سیکلت شما بتوانید در هر لحظه موقعیت مکانی دقیق آن را در هر نقطه ای مشاهده نمایید.

تفاوت ردیاب خودرو با موتور سیکلت

از ردیاب ها عموما به عنوان وسیله ای برای امنیت و حفاظت و همچنین نظارت بر وسیله نقلیه استفاده می شود. استفاده از ردیاب در وسیله نقلیه موجب اطمینان خاطر مالکان می باشد، که در صورت سرقت وسیله نقلیه موتوری خود بتوانند موقعیت مکانی آن را رصد کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

اما با وجود این که ردیاب خودرو و همچنین ردیاب دوچرخه و موتورسیکلت برای نشان دادن موقعیت و یا نظارت بر کارکرد وسیله می باشد، با این حال تفاوت هایی میان ردیاب مورد استفاده در خودرو و ردیاب موتورسیکلت و دوچرخه می باشد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

ردیاب موتور GPS

  • اندازه ردیاب: ردیاب هایی که برای استفاده در خودرو و ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می گیرند، به خاطر این که از قابلیتهای بیشتری نسبت به ردیاب دوچرخه و یا موتور سیکلت بر خوردار می باشند از نظر اندازه و ابعاد بزرگتر می باشند. دلیل دیگر این بزرگتر بودن اندازه در ردیاب های خودرو، به دلیل داشتن فضای خیلی بیشتر در خودرو برای نصب و پنهان نمودن ردیاب بر روی خودرو می باشد.
  • داشتن قابلیت امنیتی: ردیاب های خودرو عمدتا دارای ویژگی های امنیتی و محافظتی پیشرفته تری می باشند مانند امکان قفل کردن و یا باز نمودن دربهای خودرو از راه دور، قابلیت روشن و یا خاموش نمودن خودرو، امکان بررسی بر کارکرد خودرو و اعلان هشدار تخلف از راه دور را بر خوردار می باشند. اما در ردیاب های طراحی شده برای دوچرخه و موتور سیکلت، عموما برای ردیابی موقعیت مکانی وسیله موتوری مورد استفاده قرار می گیرند و در برخی از مدلها اعلام هشدار را دارا می باشند.
  • قابلیت ارتباط و اتصال زنده: ردیاب های خودرو به دلیل دارا بودن ویژگی های بیشتری که نسبت به ردیاب موتور سیکلت می باشند، از قابلیت ارتباط زنده تری برخوردار هستند. به طور مثال قابلیت اتصال به شبکه های موبایل و اینترنت و ارسال اطلاعات دریافتی از نحوه عملکرد خودرو به سرورها و در نهایت به دستگاه موبایل و یا کامپیوتر برای نظارت بر کارکرد آنها در زمان واقعی و در لحظه. در صورتی که در ردیاب های دوچرخه و موتور سیکلت تنها از ارتباط میان دستگاه و جی پی اس برای تعیین موقعیت موتور سیکلت و یا دوچرخه برخوردار می باشند، این اطلاعات به صورت ارسال اس ام اس برای شما ارسال می شود و یا به صورت دوره ای این کار انجام می پذیرد.
  • تفاوت در قیمت: با در نظر گرفتن امکانات و ویژگی های بیشتری که یک ردیاب خودرو در اختیار شما قرار می دهد، و این که نیاز به یک سخت افزاری بزرگتر برای انجام کار های پیچیده تری می باشد طبیعتا رد یاب های خودرو از قیمت های بالاتری برخوردار هستند. در صورتی که ردیاب های دوچرخه و موتور سیکلت را می توان با قیمت های پایین تری در بازار تهیه نمود.

آیا می شود ردیاب خودرو را برای موتورسیکلت هم استفاده نمود؟

به صورت کلی باید خدمت همراهان گرامی عرض شود که، اصولا ردیاب هایی که برای استفاده در خودرو و ماشین های سنگین استفاده می شود، از ویژگی ها و قابلیت های خاصی برخوردار می باشند که به کاربر و مالک خودرو اختیارات بیشتری، هم در زمینه حفاظت و مراقبت از خودرو را می دهد و هم در رابطه با نظارت و تهیه گزارش از نحوه عملکرد راننده و اتومبیل. که مورد دوم بیشتر در مورد خودرو های سنگین بین جاده ای و یا خودرو های راه و ساختمان سازی صدق می نماید. به همین خاطر ردیاب خودرو از اندازه های بزرگتری برخوردار می باشند که برای استفاده بر روی موتور سیکلت مناسب نمی باشند.

ردیاب gps جی پی اس خودرو و ماشین

از طرفی شما عملا از این ویژگی ها که در ردیاب خودرو می باشد بر روی موتور سیکلت و یا دوچرخه قابل استفاده نمی باشد. و این که جای مناسبی هم برای نصب بر روی موتور و دوچرخه نمی توانید در نظر بگیرید.

به طور کلی باید این نتیجه را گرفت که شما نمی توانید از رد یاب خودرو و یا کامیون بر روی موتور سیکلت و یا دوچرخه خود استفاده نمایید، ولی بر عکس این کار را می توان انجام داد و از ردیاب موتور سیکلت می توان بر روی خودرو هم استفاده نمود.

ردیاب موتور سیکلت دارای چه امکاناتی می باشد؟

البته لازم به ذکر است که بگوییم با به روز شدن صنعت تولید ردیاب برای موتورسیکلت و دوچرخه، این ردیاب ها از قابلیت و امکانات خوبی هم برخوردار می باشند که خرید رددیاب برای موتور سیکلت را برای مصرف کننده قابل توجیه می نماید. از ویژگی های ردیاب موتور سیکلت می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • ردیابی و تعیین دقیق موقعیت مکانی. این کار به وسیله ارتباط ردیاب با سیستم ماهواره جی پی اس انجام می شود که قابلیت ردیابی دقیق مکان موتور سیکلت را فراهم می نماید.
  • دارای هشدار امنیتی. امکان ارسال هشدار بر روی گوشی هوشمند مالک موتور سیکلت در صورت وقوع سرقت و یا حوادث
  • قابلیت اتصال به موبایل. دارای اپلیکیشن مخصوص برای گوشی و امکان اتصال به برنامه برای ارسال و نمایش دادن اطلاعات مربوط به موتور سیکلت.
  • امکان ثبت داده ها. در برخی از مدل های ردیاب برای موتور سیکلت، قابلیت ذخیره سازی اطلاعات مربوط به مسیر طی شده، سرعت و جهت حرکت و حتی زمان توقف در مکان های مختلف را دارا می باشند. 
  • دارای زنگ هشدار. در برخی از مدلهای ردیاب موتور سیکلت امکان فعال سازی زنگ هشدار را دارا می باشند که می تواند برای جلو گیری از سرقت موتور سیکلت موثر عمل نماید.
  • دارای باتری با طول عمر بالا. ردیاب های موتور سیکلت دارای مصرف برق کمی بوده همچنین در آنها از باتری هایی با طول عمر بالا برایکارکرد مداوم استفاده شده است. 

ردیاب GPS موتور سیکلت

موارد فوق تعدادی از مهمترین امکانات و ویژگی های ردیاب برای موتور سیکلت می باشند که به آنها پرداخته شد.

و در آخر

در انتها باید به خدمت همراهان همیشگی عرض شود که ردیاب موتور سیکلت و خودرو هر دو وسیله ای می باشند که مالکان این وسایل نقلیه بتوانند موقعیت مکانی و وضعیت آن را مشاهده نمایند. با این حال می توان گفت که تفاوت اصلی بین ردیاب های خودرو و موتور سیکلت این است که ردیاب خودرو بیشتر به منظور نظارت بر خودرو های سنگین مانند اتومبیل، تریلر و کامیون طراحی شده است و دارای قابیتهای بیشتری هم می باشند، در صورتی که ردیاب موتور سیکلت و دوچرخه بیشتر برای تعیین موقعیت مکانی وسیله و ارسال آن به مالک طراحی شده است و از قابلیت های کمتری برخوردار می باشند.

شما می توانید جهت خرید ردیاب، و همچنین پاسخ به سوالات خود در زمینه نحوه کارکرد و نصب ردیاب بر روی خودرو و یا موتور سیکلت خود، با گروه مشاوران مینی دی وی پرو در ارتباط بوده و سوالات خود را مطرح نمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی و راهنمایی شما همراهان گرامی می باشند.