5 عامل موثر در دقت ردیاب خودرو

5 عامل موثر در دقت ردیاب خودرو

اگر شما از جمله افرادی هستید که حفظ و امنیت خودرو برای شما مهم و ضروری می باشد و نگران به سرقت رفتن اتومبیل خود می باشید، پیشنهاد ما برای شما استفاده از ردیاب خودرو می باشد. استفاده از ردیاب خودرو می تواند راهی برای ایجاد آرامش برای شما و راهی برای حفظ و امنیت برای خودروی شما باشد.

پیشرفت فن آوری و تکنولوژی با سرعت بالایی در حال حرکت رو به جلو می باشد و ما هم در کنار این پیشرفت چاره ای جز همراه شدن و به روز ماندن با این پیشرفت را نداریم و می توان گفت که به یکی از ملزومات اصلی زندگی برای ما تبدیل شده است. از جمله تکنولوژی که در جهت ایجاد آرامش و همچنین ایجاد امنیت برای خودرو تولید شده است ردیاب خودرو یا همان جی پی اس می باشد. که یک سیستم امنیتی ارزشمند و سودمند در برابر سرقت خودرو می باشد. استفاده از جی پی اس خودرو می تواند نقش بسیار مهمی در حفظ دارایی پر ارزش شما باشد. در ادامه شما را با تکنولوژی ردیاب خودرو و لزوم استفاده از آن در خودرو را برای شما توضیح میدهیم.

ردیاب خودرو یا GPS چیست و چه کاربردی دارد؟

ردیاب خودرو

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از کاربردی ترین و خلاقانه ترین وسیله ای که برای امنیت در اتومبیل اختراع شده است ردیاب خودرو می باشد. این وسیله دستگاه کوچکی می باشند که با استفاده از سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) موقعیت و مکان خودرو را مشخص می نماید. این نوع از ردیاب ها بسته به کارایی و کیفیت دارای مدلهای متنوعی در بازار می باشند، در برخی از مدلها این ردیاب های خودرو برای تامین برق مورد نیاز خود از یک باتری استفاده می نمایند و در برخی دیگر این انرژی از متصل شده آن به برق اتومبیل تامین می گردد.

رد باب های خودرو را می توان در انواع خودرو های خارجی و ایرانی نصب نمود و حتی این دستگاه را به خاطر این که دارای ابعاد کوچک و جمع و جور هستند هم بر روی موتور سیکلت هم نصب می نمایند. بعد از نصب دستگاه بر روی خودرو و یا موتور سیکلت خود، این دستگاه موقعیت مکانی وسیله نقلیه را به دستگاه تلفن همراه و یا تبلت صاحب وسیله نقلیه ارسال می نماید، در صورت به سرقت رفتن وسیله نقلیه این دستگاه علائم هشداری و اعلام سرقت را به گوشی همراه و یا تبلت مالک ارسال می نماید. ردیاب خودرو با ارسال موقعیت جغرافیایی لحظه ای وسیله نقلیه به مالک خودرو توسط اپلیکیشنی که بر روی گوشی همراه یا کامپیوتر نصب شده است می تواند موقعیت دقیق وسیله نقلیه را به مالک نشان دهد.

اپلیکیشن ردیاب خودرو

ردیاب های خودرو چگونه کار می کنند؟

پر استفاده ترین انواع ردیاب خودرو مدلهایی می باشند که مجهز به سیم کارت هستند. این نوع از ردیابهای خودرو مجهز به دو قسمت، سیم کارت و جی پی اس می باشند. سیستم های ردیاب خودرو از فرایندی به نام فرایند سه لایه برای بدست آوردن اطلاعات خود استفاده می نمایند، به این صورت که در این فرایند از موقعیت سه جانبه جی پی اس، فاصله دستگاه از زمین برای تعیین طول و عرض جغرافیایی و همچنین جهت و سرعت وسیله استفاده می شود.

دستگاه ردیاب خودرو این اطلاعات دریافتی را جمع آوری و به نرم افزار خاصی که بر روی گوشی همراه و یا کامپیوتر نصب شده است منتقل می نماید و به کاربر اجازه می دهد که این اطلاعات را تجزیه و تحلیل نماید. تمامی این اطلاعات به صورت صوتی و تصویری هم بر روی سیستم مانیتورینگ خودرو و هم بر روی دستگاه های متصل به رد یاب خودرو قابل نمایش می باشد.

ردیاب های جی پی اس بسته به این که چه استفاده ای می خواهید از آن داشته باشید و در چه وسیله ای قرار داده شود به چند دسته اصلی و پر فروس تقسیم می شوند.

  • ردیاب های جی پی اس مخصوص موتور سیکلت.
  • ردیاب های جی پی اس مخصوص استفاده در خودروی شخصی.
  • ردیاب های جی پی اس مخصوص استفاده در خودرو های سنگین.
  • ردیاب های جی پی اس شخصی و یا شخص محور.

بیشتر بدانیم: 5 عامل موثر در دقت ردیاب خودرو

دقت ردیاب خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

این را باید خاطر نشان کنیم که یکی از مهمتری و اصلی ترین فاکتور در انتخاب و خرید یک ردیاب خودرو باید در نظر داشت، دقت دستگاه GPS می باشد. هدف اصلی نصب رد یاب در خودرو برای مالک وسیله نقلیه این است که از موقعیت دقیق و لحظه ای وسیله خود آگاه باشد و با داشتن این اطلاعات دقیق امنیت خودروی خود را حفظ نماید. بنا بر این بسیار مهم است که دستگاه ردیاب خودرو بتواند مکان قرار گرفتن خودرو را با کمترین میزان خطا به مالک وسیله نقلیه نشان دهد. اگر این خطا زیاد باشد در مواقع حساس و یا سرقت اتومبیل امکان دسترسی به وسیله نقلیه به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود.

عوامل متعدد و گوناگونی می تواند بر میزان دقت ردیاب های خودرو تاثیر داشته باشند که در ادامه به بررسی تعدادی از این عوامل تاثیر گزار خواهیم پرداخت.

ماهواره GPS

کیفیت گیرنده در ردیاب خودرو

یکی از عواملی که می تواند در ردیابی و موقعیت دقیق در دستگاه ردیاب خودرو تاثیر گذار باشد داشتن یک گیرنده با کیفیت بالا برای دریافت موثر سیگنالها ضروری می باشد. هر چه قدر کیفیت گیرنده در دستگاه ردیاب خودرو از کیفیت بالایی بر خوردار باشد به همان میزان هم بر دقت ردیابی دقیق تاثیر گذار است. به همین خاطر لازم است که سیستم ردیاب خودرویی را برای اتومبیل خود انتخاب نمایید که از گیرنده ای با کیفیت در آن استفاده شده باشد که در این صورت می توان به مکان دقیق خودرو و یا موتور سیکلت خود دسترسی داشت.

طول عمر باتری ردیاب خود

در اکثر ردیاب های خودرو از باتری های قابل شارژ و طول عمر بالایی  استفاده شده است که میزان طول عمر باتری به کیفیت ساخت دستگاه و تعداد دفعات استفاده از ردیاب خودرو بستگی دارد. به طور مثال در برخی از این مدل ها باتری دستگاه می تواند بین یک تا سه سال عمر مفید داشته باشند، در صورتی که در برخی از مدل ها از باتری می توان چند روز استفاده نمود و باید مجددا باتری را شارژ نمود. دستگاهی که دارای باتری هایی با طول عمر بالا و قابلیت استفاده از برق خودرو برای شارژ باتری را دارند از اولویت برای خرید ردیاب های خودرو می باشند.

ردیاب ماشین شاستی بلند

شرایط محیطی و آب و هوایی منطقه

یکی از مهم ترین عناصر تاثیر گذار در دقت دستگاه ردیاب خودرو، شرایط آب و هوایی منطقه مورد استفاده از دستگاه خواهد بود. به طور مثال میزان شدت بارش باران و برف، حجم بالا و تراکم زیاد ابرها و یا حتی اشعه شدید خورشید می تواند سیگنال های ماهواره را تضعیف و در کیفیت نمایش موقغیت خودروی شما تاثیر گذار باشد. از طرف دیگر وجود آسمان خراشها و برج های بلد در بسیاری از شهر ها موجب می شود که سیگنال های برای دریافت موقعیت از ماهواره قطع و یا مسدود شود. به طور قطع در هنگام رانندگی در تونلهای شهری و یا زمانی که در پارکینگهای خودرویی در زیر زمین هم قرار گرفته اید با اینگونه تداخلات سیگنال مواجه شده اید. درک این موارد می تواند کمکی به شما باشد برای تهیه و خرید یک ردیابی که بتواند به خوبی با این شرایط از عملکرد مطلوبی بر خوردار باشد.

تداخل در سیگنالهای ردیاب خودرو

در برخی از مناطق می توان مشاهده نمود که در نمایش موقعیت ردیاب خودرو دچار اختلال و اصطلاحا گیجی در تعیین موقعیت مکانی در ردیاب خودرو شده ایم که رایج ترین این اختلالات را میتوان به چند دسته تقسیم نمود.

  • وجود دستگاه های ارسال پارازیت: ارسال پارازیت بر روی ماهواره به وسیله استفاده از آنتن های مختلف ردیابی را دچار اختلال نموده و مکانی نا درست را در اختیار ماربر قرار می دهد.
  • تداخل الکترو مغناطیسی: مثل زمانی که شما در زیر و یا کنار خطوط برق فشار قوی ایستاده باشید، یا ترانسفورماتور های  برق و یا سایر منابع الکتریکی می تواند تداخل هایی را در سیگنال GPS ایجاد نماید و دقت در تشخیص موقعیت شما را کاهش دهد.
  • وجود دستگاه های فرکانس رادیویی: اگر دستگاه هایی نظیر تلفن همراه، رادیو و یا تلویزیون که از آنها استفاده می نماییم، فرکانسهایی نزدیک به فرکانس مورد استفاده در ردیاب خودرو را داشته باشد می تواند باعث ایجاد تداخل و اشتباه در نشان دادن موقعیت دقیق شما شود.

دستگاه ردیاب و GPS ماشین و خودرو

رعایت نکردن اصول نصب کارشناسی ردیاب خودرو

برای داشتن یک تجربه عالی و استفاده موثر از دستگاه ردیاب خودرو، حتما استفاده از افراد متخصص و کارشناس که در این زمینه دارای تجربه کافی در نصب و راه اندازی ردیاب های خودرو هستند استفاده شود. نصب غیر اصولی ردیاب خودرو باعث می شود که ارتباط نا مناسب با ماهواره داشته باشد و در نتیجه با تاخیر نمایش موقعیت مکانی به صورت آنلاین می باشد. از طرفی دیگر اگر تکنسین نتواند که سیم کشی های مورد نیاز دستگاه ردیاب را از محل صحیح آن در خودرو انجام بدهد، از طرفی باعث بروز نوسان برق در دستگاه می شود که باعث اختلال در عملکرد ردیاب خودرو شده و از طرف دیگر باعث بروز اختلال در دریافت و نمایش اطلاعات دریافتی از ماهواره می شود. 

سخن پایانی:

باید عرض شود که عوامل متعدد دیگری هم هستند که می توانند در دقت ردیاب های خودرو موثر باشند که ما در این مقاله به تعدادی از این عوامل که مهمترین آنها می باشد به صورت اجمالی اشاره داشتیم. شما برای خرید و تهیه ردیاب خودرویی مورد نظر خود می توانید با در نظر گرفتن این عوامل و موقعیت جغرافیایی محل سکونت خود، از میان مدلهای متنوع موجود در بازار ردیاب خودرویی را که بهترین بازده را داشته باشد انتخاب نمایید..

همچنین کارشناسان ما در مینی دی وی پرو می توانند برای داشتن تجربه ای عالی برای شما در خرید ردیاب خودرو، راهنمایی ها ی مورد نیاز شما را انجام داده و سوالات شما را به بهترین صورت پاسخگو باشند. با ارتباط با ما بهترین تجربه از خرید را داشته باشید.