فناوری HDR چیست؟

فناوری HDR چیست؟

"High Dynamic Rang" که اگر بخواهیم آن را به فارسی برگردانیم می شود محدوده دینامیکی بالا، این اصطلاح به صورت مخفف به نام HDR نامیده می شود. HDR را می توان یکی از قدرتمندترین تکنولوژی ها برای نمایش تصویر با جزئیات بالا و دقیق می باشد که در دوربین های عکاسی، تلویزیون و همچنین گوشی های هوشمند کاربرد فراوانی پیدا کرده است. 

فناوری HDR نخستین بار در سال 2015 برای استفاده در دوربین های عکاسی رونمایی شد، اما به سرعت در سال بعد از آن در تلویزیون ها هم مورد استفاده قرار گرفت. امروزه با پیشرفت و رشد تکنولوژی، آگاهی از این فناوری برای انتخاب درست محصولات مختلف امری الزامی محسوب می گردد. به طور کلی می توان گفت که تکنولوژی اچ دی آر طیف گسترده تری از رنگها را می تواند پوشش دهد و به نمایش قرار دهد.

معرفی فناوری HDR

همان طور که گفته شد HDR به معنای محدوده دینامیکی گسترده شناخته شده است. HDR هم اکنون در عکاسی، فیلم برداری، در تلویزیون و صفحه نمایش، و حتی در حال حاظر در صدا برداری هم مورد استفاده قرار گرفته است. اما این فناوری سالهاست که در میان عکاسان در زمینه عکاسی بر سر زبان ها افتاده است و باعث شده است که عکسبردارانی که به صورت حرفه ای مشغول به عکاسی می باشند از دوربین مبتنی بر HDR استفاده نمایند.

اصول کار HDR بر این مبنا می باشد که توانایی نمایش جزئیات بیشتر و دقیق تر در مناطق روشن و تاریک یک تصویر را بالا برده و از همین طریق، بتوان تصاویری با رنگ های غنی تر و کنتراست قوی با جزئیات دقیق تر و واضح تر را به نمایش بگذارد. اگر دقیقتر بخواهیم این فناوری را برای شما تشریح نماییم، باید بگوییم که زمانی که شما در حالت HDR اقدام به عکس برداری می نمایید، دوربین عکاسی سه عکس متوالی با درجه روشنایی های متفاوت از صحنه می گیرد، در این جا نرم افزار دوربین عکاسی این عکس ها را با یکدیگر ادغام می نماید و با رعایت حفظ تاریک ترین و روشن ترین نواحی تصویر آنها را به یک تصویر تبدیل می نماید.

پس با توجه به توضیحات بالا می توان این نتیجه گیری را کرد که اچ دی آر در عکس برداری به کمک ما می آید که در تصاویری که سوژه آن در روشنایی زیاد و یا در تاریکی بیش از حد قرار گرفته است و جزئیات این سوژه به خوبی مشخص نمی باشد، این فناوری با تشخیص این تفاوت در نوردهی و ایجاد یک کنتراست نرمال و ادغام تصاویر گرفته شده در نهایت تصویری با نوردهی مناسب و همچنین با نمایش جزئیات بیشتری از سوژه در اختیار ما قرار دهد.

HDR آیا از فرمت خاصی بر خوردار می باشد؟

HDR

با گذشت زمان از نخستین باری که از معرفی HDR و رو نمایی از این تکنولوژی از سال 2015 می گذرد، این تکنولوژی هم به مانند سایر فناوری ها دست خوش تغییر و اصلاح شده است. از به کار گیری این تکنولوژی از دوربین های عکاسی که شروع این فناوری بود، تا استفاده از آن در تلویزیون و مانیتورها گرفته، تا هم اکنون که این تکنولوژی را می توان در گوشی های هوشمند همراه و حتی دوربین های نظارتی و مراقبتی هم به وضوح مشاهده نمود.

کیفیت HDR در تصویر نور خورشید

این تکنولوژی با پیشرفت های فراوانی که داشته است در حال حاظر با فرمت های گوناگونی موجود می باشد که عبارتند از:

  • فرمت HLG.
  • فرمت HDR 10.
  • فرمت HDR 10 Plus.
  • فرمت Dulby vision.
  • و فرمتی که اخیرا معرفی شده است Advanced HDR technicolor. 

مزایای استفاده از فناوری HDR در چیست؟

استفاده از ظرفیت عظیم تکنولوژی HDR، کیفیت و وضوح تصویر را به یک مرحله جدیدی برده است. از این فناوری می توان برای افزایش روشنایی در قسمت کوچکی از تصویر مورد نظر بدون این که روشتایی کلی تصویر را بالا ببرید استفاده نمایید تا تصویری رنگارنگ تر و با جزئیات بیشتری برای شما به نمایش در آید. به هر حال زمانی که ما از سیستم HDR در عکاسی خود استفاده می نماییم به دلیل داشتن طیف گسترده تری از رنگ های در دسترس، شاهد تصاویری زنده تر و پویا تر خواهیم بود.

اما استفاده از تکنولوژی اچ دی آر به همین جا خلاصه نمی شود و این قابلیت دارای مزیت های دیگری هم می باشد که به شرح زیر می باشد.

  • دینامیک رنگی بالا: HDR با شناسایی تفاوت های رنگی بین ناحیه های تاریک و روشن و توانایی ارائه طیف گسترده ای از رنگ ها باعث افزایش دقت در تصویر و واقعی تر نشان دادن آن می شود.
  • دارا بودن دقت بالا: فناوری سیستم HDR این توانایی را دارد که بتواند رنگ ها، روشنایی ها و همچنین جزئیات بیشتری را ارائه نماید، که نتیجه آن داشتن تصاویری با کیفیت بهتر و واقعی تر است.
  • پشتیبانی از HDR در محتواهای دیجیتال: به دلیل این که محتواهای تولید شده توسط تکنولوژی HDR از کیفیت و همچنین وضوح بالایی بر خوردار می باشد، افزایش محتوا های تولید شده توسط سازندگان از این تکنولوژی باعث شده که بسیاری از پلتفرم های ارائه محتوا های دیجیتال نیز از پخش محتوا های HDR پشتیبانی نمایند و کاربران هم از این امر بهره مند شوند.
  • تجربه تماشای بهتر: زمانی که شما شاهد تصاویری می باشید که توسط فناوری اچ دی آر تهیه شده است، این تصاویر بسیار واقع بینانه تر و واقعی تر می باشند که به شما احساس واقعیت فوق العاده ای را می دهد و جزئیات بیشتری را به شما نمایش می دهد. 
  • عمق رنگ بیشتر: استفاده از تکنولوژی HDR باعث می شود که تصاویر به صورت عمیق تری نشان داده شود، در این روش تصویر از جزئیات رنگی و سایه های بهبود یافته بر خوردار می باشد که این امر ثبب ایجاد تصاویر با کیفیت بالا و ابعاد و عمق بیشتری می شود.

داشتن این قابلیت ها و مزیت های استفاده از فناوری HDR، به کاربران امکان ارائه تجربه تماشای واقعی تر و همچنین با کیفیت تر را می دهد و ایجاد تولید محتوا ها با استفاده از این فناوری باعث پیدایش ابزار های جدیدی در این زمینه شده است.

جمله آخر:

در پایا این مقاله باید به شما عزیزان و همراهان گرامی عرض شود که پیشرفت در تکنولوژی و فناوری های دیجیتال باعث شده است که این وسایل امکانات بیشتری را در اختیار ما قرار داده و بتوانیم از آن در بهبود کیفیت زندگی خود استفاده نماییم. تکنولوژی HDR هم از جمله فناوری هایی می باشد که در سالهای کذشته توانسته است در بهبود کیفت در عکس برداری تاثیر گذار باشد و همچنین استفاده از آن در انواع دوربین، تلویزیون ها، مانیتورها و گوشی های هوشمند برای کاربران نمایش تصاویری با کیفت و دقت بالایی در پردازش رنگ ها به ارمغان آورده است.